لنز 50 میلیمتری نیکون، مقایسه و بررسی سری G و D

شاید شما هم بارها این جمله را شنیده باشید که داشتن یک لنز 50 فیکس برای هر عکاسی ضروری است.اما چرا لنز 50 میلیمتری و چرا این عدد خاص است؟

لنز 50 میلیمتری وقتی روی یک دوربین فول فریم بسته شود، زاویه دیدی مشابه چشم انسان فراهم می کند .برای همین این فاصله کانونی به عنوان یک لنز فیکس بسیار عام می باشد و در عکاسی خیابانی و مستند کاربرد فراوان دارد.

از طرفی با توجه به اینکه اکثر لنز فیکس 50 ،گشودگی دیافراگم 1.4 یا 1.8 را پشتیبانی می کنند این لنزها برای عکاسی از مواد غذایی بسیار محبوب هستند.

در بین شرکت های تولید کننده لنز، نام و برند نیکون برای همگان شناخته شده است و در این مقاله قصد داریم 2 مدل از لنزهای 50 نیکون که در بازار هم به فراوانی موجود می باشد معرفی کنیم:

لنز 50 میلیمتری
لنز 50 میلیمتری و بررسی آن

nikon 50 f1.4 g:

این لنز سری جی سازگار ا تمامی دوربین های دیجیتال نیکون می باشد،بدنه ای پلاستیکی و خوش ساخت و وزن سبک دارد ،کیفیت تصاویر خوب تا عالی و البته مقداری خطای کروی که در عکاسی از سوژه هایی با خطوط صاف و موازی بیشتر به چشم می آید.

هود ای لنز پلاستیکی و به صورا نسبتا باریک و متناسب با ابعاد لنز می باشد

ساختار اپتیکی این لنز به صورت 8 عدسی در 7 گروه می باشد که کیفیت تصویر عالی فراهم می کند.باید خاطر نشان کرد این لنز بر روی دوربین های هاف فریم نیکون فاصله کانونی برابر 75 میلیمتر ارایه میدهد که گزینه ای مناسب برای عکاسی پرتره می باشد.

کمترین فاصله فوکوس لنز برابر با 45 سانتی متر است که نباید نتظار عکس هایی با بزرگنمایی زیاد از آن داشت.

دیافراگ به صورت 9 تیغه ای است و از 1.4 تا 16 قابل تغییر می باشد.به علت ساختار 9 تایی دیافراگ در این لنز شاهد بو که هایی نرم و نسبتا یکدست و دایره ای خواهید بود.قطر دهانه لنز 58 میلیمتر و سازگار با فیلترهایی با این قطر می باشد .همچنین در این لنز مانند تمامی لنزهای سری جی حلقه دیافراگم وجود ندارد و دیافراگم فقط از دوربین تنطیم می شود.

در این لنز نیز مانند سایر لنز ها شاهد افت نور در گوشه های تصویر(falloff)

هستیم که بر روی دوربین فول فریم به صورت زیر می باشد.

 

f/1.4
f/2
f/2.8
f/4

 

Nikon 50mm f/1.4D:

لنز 50 سری دی نیکون همچنان یک لنز بسیار عالی می باشد! لنز های سری دی نیکون فاقد موتر و ساختار اتوفوکوس در خود لنز می باشند و باید به این نکته توجه داشته باشید که این سری لنز ها در دوربین هایی مانند NIKON D3300 که فاقد موتور اتوفوکس هستند فاقد توانایی اتوفوکوس می باشد.

ساختار اپتیکی این لنز به صورت 7 عدسی در 6 گروه می باشد و خوشبختانه خطای کروی در این لنز بسیار کم و نزدیک به صفر می باشد.

کمترین فاصله فوکوس این لنز 45 سانتی متر می باشد و مانند لنز سری جی انتظار عکاسی نزدیک ماکرو از این لنز اشتباه است .

قطر دهانه این لنز 52 می باشد و مناسب فیلترهایی با این ابعاد می باشد.

دیافراگم این لنز از 1.4 تا 16 قابل تغییر می باشد و به صورت ساختار 7 تایی می باشد که در عمل بوکه هایی با ساختار چند ضلعی ایجاد می کند.این جلوه کاملا به سلیقه شما بستگی دارد ،بعضی افراد همچنان بوکه های چند ضلعی را به گرد ترجیح می دهند.

 

در پایان با توجه به قیمت دو لنز و اختلاف معنی دار در زمینه قیمت و کنترل خطاهای اپتیکی ، شاید انتخاب لنز سری دی به شرطی که دوربین شما موتور فوکوس داخلی داشته باشد انتخاب منطقی تر باشد .در پایان باید متذکر شد که هر دو لنز خطای رنگی در مواجه با گوشه های پرنور تصویر دارند که هر دو به راحتی در نرم افزار فتوشاپ بر طرف می شود.

منابع:

https://photographylife.com/reviews/nikon-50mm-f1-4g

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-50-1p4-n15

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *