لنز پرایم یا لنز زوم برای عکاسی کدام را انتخاب کنیم؟

لنز پرایم

لنز زوم یا پرایم کدام را برای عکاسی انتخاب کنیم؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که  برای عکاسی یک لنز پرایم تهیه کنید یا یک لنز زوم؟

در این مقاله کوتاه قصد دارم تفاوت های این لنز پرایم و لنز زوم و باید ها و نباید ها را برای شما شرح دهم.

به طور کلی منظور از لنز پرایم، لنزهایی با فاصله کانونی ثابت می باشد. یعنی در این لنز ها شما فقط یک فاصله کانونی برای عکاسی در اختیار دارید .و امکان تغییر فاصله کانونی در لنز فراهم نیست .اما در لنز زوم یا لنزهایی با فاصله کانونی متغییر، شما امکان تغییر فاصله کانونی رو دارید.

برای مثال دو لنز زیر رو با هم ببینیم:

لنز زوم
https://www.kenrockwell.com/nikon/24-120mm.htm

لنز پرایم

https://kenrockwell.com/nikon/50mm-f14-afs.htm

هر دو لنز ساخت کمپانی نیکون هستند. یکی لنز زوم و دیگری لنز پرایم .

از مشاهده تصویر اولین تفاوت این دو تایپ لنز مشخص می شود،بلی! لنزهای پرایم ساختار ساده تری دارند. و در نتیجه وزن سبک تر و اندازه کوچکتری دارند. که حمل و نقل و استفاده روزمره از آن ها را آسان تر می کند .

لنز های پرایم معمولا بیشینه گشودگی بیشتر دیافراگم را دارند و معمولا از لحاظ قیمت در مقایسه با لنز های زوم مشابه خود قیمت پایین تری دارند. اما از طرفی به دلیل ثابت بودن فاصله کانونی معمولا برای موقعیت های مختلف عکاسی به تعدادی لنز فیکس یا پرایم مختلف نیاز دارید و این موضوع را می توان یک نقطه ضعف دانست.از طرفی با توجه به ساختار اپتیکی ساده تر و عدم نیاز به جابه جایی المان های عدسی داخلی معمولا لنزهای پرایم کیفیت تصویر بالاتری نسبت به همتایان زوم خود در اختیار شما می گذارند.

به عنوان نتیجه گیری می توان گفت اگر شما نسبت قیمت را با کیفیت مقایسه کنید. لنزهای پرایم با قیمت مشابه در مقایسه با لنز زوم، کیفیت بهتری در اختیار شما در عکاسی فراهم می کنند البته باید ذکر کنیم که این اختلاف روز به روز در حال کمرنگتر شدن می باشد.

از طرفی اگر شما از آن دسته عکاسانی هستید که همیشه در سفر هستید و با موقعیت های مختلف عکاسی روبه رو می شوید شاید تهیه یک لنز زوم با کیفیت انتخاب معقول تری باشد.

 

 

۱ دیدگاه برای “لنز پرایم یا لنز زوم برای عکاسی کدام را انتخاب کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *